5 wskazówek do podejmowania decyzji

5 wskazówek do podejmowania decyzji

Mówi się, że przeciętna osoba podejmuje ok. 35 tysięcy decyzji dziennie! Niektóre są szybkie i nieprzemyślane, jak np. kawa lub herbata. Inne dotyczą dużych rzeczy, np. do jakiej szkoły powinnaś wysłać swoje dziecko lub czy ubiegać się o daną pracę. Poniżej dowiesz się w czym kobiety są dobre, jeśli chodzi o podejmowanie decyzji. Dostaniesz również wskazówki jak skutecznie podejmować decyzje.

 

W temacie podejmowania decyzji porównuje się kobiety z mężczyznami, często na naszą niekorzyść.  Mówi się, że kobiety długo decydują o tym, co mają na siebie włożyć każdego dnia. A mężczyźni, czy nie potrzebują bardzo dużo czasu, żeby zdecydować się na dany samochód? Skupmy się jednak na naszych mocnych stronach. Poświęcanie uwagi na słabości nie będzie nam zbyt pomocne.

 

Mocne strony kobiet w podejmowaniu decyzji

 

  • Kobiety są zdecydowanie bardziej nastawione na współpracę.  Kobieta szef częściej pyta o opinię otaczających ją osób przy podejmowaniu decyzji. Kobiety proszą o informacje, które pomagają Ci podejmować lepsze decyzje. Chociaż może to być postrzegane jako słabość, wierzę, że to właśnie nasza siła!

 

  • Kobiety podejmują lepsze decyzje pod presją. Im bliżej kobieta zbliża się do terminu zakończenia lub stresującego wydarzenia, tym ostrzejsze stają się jej możliwości podejmowania decyzji.

 

 

5 wskazówek do podejmowania decyzji

 

Tak jak obiecałam w tytule, mam dla Ciebie wskazówki jak podejmować genialne decyzje. Poniżej lista 5-ciu podpowiedzi, co zrobić w decydującym momencie.

 

1. Nazwij uczucie inaczej

Jeśli obawiasz się decyzji powiedz sobie, że jesteś po prostu podekscytowana. Ciało doświadcza te dwie emocje w ten sam sposób.

 

2. Przyjmij strategię 10:10:10

Pomyśl o konsekwencji swoich decyzji za 10 godzin, 10 miesięcy i 10 lat. Kiedy walczymy z decyzją często zmagamy się z początkowym wpływem jaki ona spowoduje. Rezygnacja z pracy może sprawić, że poczujesz się okropnie przez pierwsze 10 godzin. Ale czy za 10 miesięcy i za 10 lat nie poczujesz się szczęśliwsza, że ją podjęłaś?

 

3. Daj sobie 3 możliwości

Kiedy podejmujemy decyzje, często dajemy sobie dwie opcje. Sugerowałam Ci to zresztą w artykule “Podejmij decyzję w 5-ciu krokach“. Ale spróbuj dodać jeszcze trzecią. Badania pokazują, że poziomy zadowolenia ludzi w nawiązaniu do 5-ciu ostatnich lat są wyższe, gdy dają sobie więcej opcji podczas podejmowania dużych decyzji. Więc nie zawężaj przesadnie swojej wizji – postaw trzecią, być może nieprawdopodobną opcję, na stole wyboru.

 

4. Bądź otwarta na współpracę

Wspólne podejmowanie decyzji, czyli to do czego my kobiety jesteśmy skłonne, prowadzi do lepszych wyników. Nie obawiaj się więc zapraszać innych, żeby mogli Cię wesprzeć w podejmowaniu decyzje!

 

5. Pozostań odpowiedzialna

Ważne jest, żeby prosić innych o dzielenie się swoimi opiniami. Nie pozwól jednak, żeby ten styl poejmowania decyzji był mylony z niezdecydowaniem. Postaw wyraźną granicę kiedy przyjmujesz i kiedy nie przyjmujesz opinii innych. Może na przykład zaproponować, że psotkasz się z kimś w poniedziałek, żeby omówić pewne sprawy i poinformować, że we wtorek Ty zdecydujesz, co będzie najlepsze w tym temacie.

 

Które z powyższych wskazówek przetestujesz u siebie? Co Ci najbardziej przypadło do gustu? A może masz jakieś swoje sprawdzone sposoby na podejmowanie decyzji, koniecznie podziel się z nami!

 

Artykuł napisany na podstawie: The Telegraph: Are women better decision makers than men?

Następny wpisRead more articles

Dodaj komentarz