Dlaczego warto pisać bloga (nie tylko) podróżniczego?

Dlaczego warto pisać bloga (nie tylko) podróżniczego?

Czy wy też zastanawiacie się dlaczego warto pisać bloga? Po co inwestować tyle swojego czasu w tworzenie treści i budowanie zaplecza dla swoich artykułów? Jeśli dopadają was wątpliwości podczas stawiania pierwszych kroków albo rozważacie czy to coś dla was, to podsyłam Wam 10 argumentów za tym, że pisanie bloga (nie tylko) podróżniczego jest tego warte.

10. Własna marka i miejsce w sieci

Wyobraźcie sobie, że wpisujecie w Google swoje nazwisko (lub pseudonim artystyczny) i na pierwszym miejscu pojawia się strona, którą wy sami tworzycie. Wygląda tak jak chcecie, bo to wy o wszystkim decydujecie. Wybieracie logo, układ stron i pojawiające się treści. Umieszczacie zdjęcia, które Wam się podobają i instalujecie bajeranckie wtyczki, które konfigurujecie pod siebie. A to wszystko pod domeną, jaką sobie wybraliście. Nie brzmi cudnie? 🙂

9. Gromadzenie wspomnień

Pisać bloga możecie też w celu gromadzenia swoich przeżyć i doświadczeń. Dzięki temu, po kilku miesiącach albo i latach, możecie odbyć swoistą podróż w czasie i wrócić do dawnych wspomnień. Uśmiechnąć się na widok starych zdjęć i dawnego stylu pisania. Ponad to, możecie raz jeszcze przeżyć te same przygody podążając wzrokiem za napisaną kiedyś historią.

ewa podrozuje blog podrozniczyurodziny blog podrozniczy

8. Budowanie relacji

Czy piszemy bloga dla nas samych? Jeśli dzielimy się nim z naszymi znajomymi, publikujemy odnośniki na Facebooku i odpowiednich grupach tematycznych, to zdecydowanie nie. A gdzie w tym tkwi piękno? Dzięki temu zapraszamy inne, często jeszcze obce osoby do naszego miejsca. Z jednej strony dajemy się poznać, z drugiej zaczynamy poznawać naszych czytelników. Nawiązujemy interakcje w komentarzach, dostrzegamy regularnie odwiedzające nas osoby i budujemy z nimi relacje nierzadko wykraczające poza bloga. Fajne jest to, że te osoby bardzo często mają podobne  zainteresowania do aszych. Dzięki temu nie brakuje nam tematów do rozmów. 🙂

7. Zwiększenie kreatywności

Uważacie się za osoby mało czy bardzo kreatywne? Kiedyś myślałam, że nie ma we mnie za dużo kreatywności, a ostatnio od swojej przełożonej usłyszałam, że jest wręcz odwrotnie. I jakby się nad tym zastanowić, to kreatywność przychodzi z doświadczeniem. Bazując na różnych źródłach czy poznając inne perspektywy, poszerzacie swoje kreatywne horyzonty. A na blogu możecie dać upust swojej kreatywności! W jaki sposób? Wybierając lub tworząc logo, wymyślając tytuł kolejnego artykułu, szukając argumentów za daną tezą, robiąc zdjęcia pod dany wpis.

6. Rozwój umiejętności

Jakie inne umiejętności możecie rozwinąć dzięki blogowi? Wyróżniłam wyżej kreatywność i budowanie relacji z innymi. To nie jedyne umiejętności jakie szlifujecie pisząc bloga. O własnie – pisząc. To kolejna rzecz, którą z czasem robicie coraz lepiej. Chyba taki efekt uboczny pisania więcej. Do tego przyda się prowadzenie social media, żeby nowe osoby się o was dowiadywały. U mnie oprócz bloga, działa prężnie Instagram, którego możecie odwiedzić pod tym linkiem.
Jak napisać dobry wstęp, jak dać się znaleźć w wyszukiwarkach, gdzie promować swojego bloga? Jak widzicie, możecie także rozwinąć swoje umiejętności social media managera i copy writera. I to zapewne nie koniec listy…

5. Poczucie satysfakcji

Co sprawia, że czujecie się zadowoleni z siebie? Może to, że robicie to, co sobie postanowiliście? Na przykład systematyczne piszecie bloga? Zaplanowaliście, że posty będą pojawiać się 2 razy w tygodniu i tak właśnie często je publikujecie? Piękna determinacja dająca poczucie satysfakcji przede wszystkim przed samym sobą. A może przy okazji zainspirujecie innych do tworzenia czegoś własnego.

ewa podrozuje francjalatac i pisac blogaewa podrozuje paryz

4. Wykorzystanie czasu wolnego

Ile razy zdarzało się wam, że wracając do domu po pracy zasiadacie przed telewizor i wpadacie w otchłań Netflixa? Nagle okazuje się, że minęły już 4 godziny… I co teraz? Pozostaje jedynie pójście spać, bo jutro znowu kolejny dzień w pracy. Prowadząc bloga, tworzycie coś swojego i zostawiacie po sobie ślad. Po tych 4 godzinach możecie zobaczyć nowy wpis w waszym miejscu w sieci, do którego będziecie mogli wrócić kiedy najdzie was ochota, a także udostępnić go innym. Tym oto sposobem płynnie przechodzimy do kolejnego punktu…

Po więcej inspiracji na spędzanie czasu wolnego wpadajcie do artykułu Czas wolny w domu – 8 inspiracji około podróżniczych

3. Dzielenie się swoimi historiami

O co pytają was znajomi po powrocie z wakacji? Jak było, co zobaczyliście, gdzie byliście, co zjedliście? Nie macie wrażenia, że często padają te same pytania? I zapewne z każdą osobą chcielibyście tak samo dobrze podzielić się wrażeniami z podróży. Rozwiązaniem może być seria blogowych wpisów z waszych wypraw. A wasi znajomi, mogą dodatkowo dopytać o szczegóły w komentarzach. Mogą także przeczytać jak inni odbierają wasze podróże oraz jakie rzeczy ciekawią ich w kontekście waszych relacji.

2. Rozpoznawalność

Kolejny argument miał nawiązać do rosnącej popularności, a także możliwości współpracy z markami i dodatkowego zarobku. Na ten moment znam te zagadnienia tylko z relacji innych, dlatego nie będę się tutaj rozpisywać. Zachęcam was do poszukania na własną rękę jak można zarobić na blogu. Możecie też odwiedzić blogi, do których ja dotarłam:

1. Dawanie wartości innym

Czy w pisaniu bloga jest jakaś wartość? Hmm… zastanówmy się nad tym. Jeśli macie jakieś wątpliwości, to gdzie najczęściej je kierujecie? Czyżby był to Google? Dzięki Waszym wpisom podróżniczym możecie pomóc innym w planowaniu ich wyjazdu. Możecie podzielić się swoimi rekomendacjami i dać wskazówki kolejnym osobom planującym odwiedzić to miejsce, które wy już widzieliście. Dzięki waszej opinii być może ktoś znajdzie odpowiedź na nurtujące go pytanie. Publikowanie swoich treści może mieć wielką moc i stanowić wartość dla innych!

dlaczego warto pisac blogapo co pisac bloga

Pisać czy nie pisać bloga?

Właśnie poznaliście 10 argumentów przemawiających za tworzeniem bloga. Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłam wam odpowiedzieć na pytanie dlaczego warto pisać bloga.
Na pewno macie jeszcze inne argumenty przemawiające za pisaniem bloga. Podzielcie się nimi w komentarzu poniżej. Dziękuję w imieniu wszystkich czytelników!

Wiecie kto pomoże wam odpowiedzieć na pytanie czy pisać bloga? Pewnie dobrze się domyślacie, że wy sami!
Polecam czas na refleksję i szczere odpowiedzenie samemu sobie czy to coś dla was.

Ściskam mocno!

Ewa

Następny wpisRead more articles

Dodaj komentarz