Jak osiągnąć równowagę w życiu zawodowym i osobistym?

Jak osiągnąć równowagę w życiu zawodowym i osobistym?

Zarówno budując karierę na etacie jak i rozwijając swoją działalność gospodarczą, my kobiety zajmujące wymagające stanowiska lub wiążące się z dużym stresem często mierzymy się ze znalezieniem równowagi pomiędzy życiem zawodowym i osobistym. Osiągnięcie takiego celu jest dla nas dużym wyzwaniem. Podczas gdy emocje związane z byciem odpowiedzialną mogą być świetnym czynnikiem motywującym Cię do osiągnięcia sukcesu, to odpowiedzialność prowadzenia biznesu czy rozwijania kariery równocześnie z odpowiedzialnością w życiu prywatnym może działać wręcz odwrotnie zmniejszając Twój zapał.

Wysokie, samodzielne stanowisko, to coś znacznie więcej niż fajne biuro czy spersonalizowane wizytówki. Oznacza to ciągłe wierzenie w misję (Twojej) organizacji, działanie z pasją i bycie odpowiedzialną za inspirowanie ludzi wokół Ciebie do działania z taką samą pasją. To wymagające, wyczerpujące i satysfakcjonujące zajęcie, warte każdej cząstki wysiłku, które w niego wkładasz. To także coś, co wymaga od Ciebie przeznaczania wielu godzin Twojej doby i pokładów energii.

Obowiązki w pracy kontra czas wolny

Obowiązki poza godzinami pracy mogą wpływać na pracowników każdego szczebla z racji tego, że smartfony i tablety umożliwiły zabieranie ze sobą biura, gdziekolwiek się nie pójdzie.  Odnośnie roli lidera istnieją niewypowiedziane oczekiwania, że będzie się pod telefonem 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Co może być szczególnie trudne w sytuacji, kiedy masz rodzinę, o którą należy zadbać i z którą chcesz spędzić czas. Pójście na kompromis w domu jest czasem koniecznym elementem wykonywania pracy. Liderzy, a w szczególności kobiety w takich rolach, powinny zadbać o to, żeby mieć czas na całkowite odłączenie się od pacy.

Jeśli pełnisz rolę liderki, być może będziesz musiała czasem być dostępna pomimo tego, że nie będziesz tego chciała. Pamiętaj, że każda z nas musi mieć trochę czasu wolnego od obowiązków zawodowych. Nawet jeśli jest to tylko jeden dzień w tygodniu lub jeden wieczór w tygodniu, zarezerwuj jakiś czas w swoim kalendarzu kiedy nie będziesz dostępna. Nadaj temu odpowiednią ważność i bądź w tym stanowcza. Ten czas pomoże Ci utrzymać zdrowe podejście do pracy oraz uniknąć wypalenia.

Jeśli pojęcie ustalenia godzin pracy jest dla Ciebie czymś obcym, być może teraz jest dobry moment, żeby zamienić część czasu dotąd poświęcanego pracy na zobowiązania rodzinne.

Wspólne podejście do rodziny i pracy

Rozmawiając o obowiązkach zawodowych i rodzinnych, można znaleźć tutaj wspólne podejście.  Zarówno praca jak i dom powinny być darzone tym samym poziomem szacunku i uwagi.

Zapewne nie spóźniłabyś się na spotkanie z klientem. Więc dlaczego miałabyś się spóźnić na spotkanie ze swoimi dziećmi? Jeśli masz zamiar odebrać je ze szkoły, to bądź na czas. Takie zachowanie wyznacza standardy szacunku i pokazuje, że dzieci są dla Ciebie priorytetem. Dodatkowo uczy Twoje dzieci jak planować czas. Nie zawsze jest to łatwe do zrównoważenia i naprawdę wymaga od Ciebie starannego planowania czasu zawodowego i osobistego. Dzięki takiemu podejściu możesz przeznaczyć realistyczną ilość czasu na dojazd, żeby przybyć na czas kiedy Twoje dzieci na Ciebie czekają.

Z drugiej strony medalu, bycie dostępną zawodowo poza godzinami pracy może czasami pomóc Ci w bardziej efektywnym żonglowaniu życiem osobistym i zawodowym.

Dzięki dzisiejszej technologii mamy swobodę odbierania maili i uczestniczenia w telekonferencjach praktycznie z dowolnego miejsca. Możesz to zrobić z domu, w przerwie od zabawy ze swoim dzieckiem.

Sztuka równowagi

Podsumowując, sztuka równowagi pomiędzy życiem zawodowym a osobistym wymaga starannego planowania i priorytetyzacji. Zaangażowanie oraz pomoc zaufanych członków rodziny i przyjaciół w tym, czego nie możesz zrobić sama, jest z jednym z najlepszych sposób na osiągnięcie swojego celu.

Mając system wsparcia w domu, w tym wspaniałego partnera i pozostałych członków rodziny, masz ogromny zasób w sytuacji, gdy zostaniesz postawiona w obliczy sprzecznych zobowiązań zawodowych i osobistych. Bądź wdzięczna za pomoc, a ten prezent pojawi się ponownie, kiedy będziesz go potrzebować.

Artykuł napisany na podstawie  Business News Daily, Female Leaders on How to Achieve Work-Life Balance

Dodaj komentarz