Life coaching, czy to coś dla Ciebie?

Life coaching, czy to coś dla Ciebie?

Life coaching to najbardziej spersonalizowana forma wsparcia rozwoju osobistego. Służy osiągnięciu celu, bardzo dokładnie sprecyzowanego na początku procesu coachingowego. Bazuje na tym, ze to TY jesteś ekspertką od swojego życia. Podejmujesz decyzje i ponosisz ich konsekwencje. W takim razie, do czego potrzebny Ci jest coach? Na czym dokładniej polega taka współpraca i co możesz dzięki niej zyskać? O tym w dzisiejszym wpisie.

Definicja coachingu

Zacznijmy od początku, czyli od definicji. Chcę rozwiać Twoje wątpliwości o istnieniu jednej, uniwersalnej definicji coachingu. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie! Definicji jest całkiem sporo. Bardzo cenię autorkę Jenny Rogers, dlatego posłużę się tutaj jej słowami:

“Coaching jest sztuką ułatwiania drugiej osobie uczenia sięrozwojudziałania i osiągania dobrostanu. Coaching podnosi samoświadomość i pozwala wskazać dostępne możliwości. Dzięki niemu ludzie odnajdują własne rozwiązania, rozwijają umiejętności oraz zmieniają nastawienie i zachowania. Celem coachingu jest pokonanie rozziewu między potencjałem jednostki a stanem obecnym.”

Nikt nie zna Cię tak dobrze jak… Ty sama! Na tym właśnie bazuje coaching. To TY jesteś ekspertką od swojego życia. Podejmujesz decyzje i ponosisz ich konsekwencje.

W takim razie, do czego potrzebny jest coach? Często do działania potrzebna nam jest dodatkowa stymulacja. Impuls i przemyślenia, które zmieniają nasze podejście. Coach pomoże wydobyć odpowiedzi, które skrywają się gdzieś w zakamarkach Twojej głowy i Twojego serca. Tak, abyś chciała i co ważniejsze, wprowadziła zmianę w swoim życiu.

Coach i coachee

W (life) coachingu uczestniczą dwie osoby, coach i coachee.

Coach, czyli w ja, jestem odpowiedzialna za przebieg procesu, używane narzędzia i techniki zgodne ze standardami etycznymi zawodu. Zadaję odpowiednie pytania. Takie, które pomogą Ci przybliżyć się do realizacji swojego celu. Wspieram Cię w znalezieniu odpowiedniego dla Ciebie rozwiązania. Wzmacniam i wierzę w Twój sukces.

Coachee, czyli Ty, jesteś odpowiedzialna za treść sesji i wprowadzanie działań w swoim życiu. Do udanego procesu potrzebne jest Twoje zaangażowanie oraz chęci do działania. Liczę na Twoją otwartość i szczerość oraz skupienie się na tym, co jest dla Ciebie ważne.​

Innymi słowy, coach jest odpowiedzialny za flow procesu, a o jego zawartości decyduje coachee. To Ty, z moją pomocą, ustalasz cel sesji. Pomiędzy naszymi spotkaniami podejmujesz wypracowane podczas sesji działania.

Life coaching, czyli coaching życia osobistego

Coaching jest dla mnie pewnego rodzaju podróżą. Głęboką, rozwojową. Podróżą w stronę lepszego życia, ku szczęściu i satysfakcji życiowej!

Podróż coachingowa to najbardziej spersonalizowana forma rozwoju osobistego ukierunkowana na osiągnięcie celu. Zazwyczaj trwa od 3 do 6 miesięcy. Jest podzielona na etapy, pomiędzy którymi następują nasze spotkania online.

Moją misją jest wpieranie kobiet w odczuwaniu szczęścia i satysfakcji życiowej.  Dlatego właśnie pracuję w obszarze life coachingu.

Czego dokładniej dotyczy life coaching? Oto przykładowe obszary życia, nad którymi możemy wspólnie popracować:

 • Relacje z partnerem / najbliższymi
 • Finanse i budżet domowy
 • Zdrowie i dbanie o siebie
 • Kariera zawodowa
 • Odpoczynek i czas wolny
 • Rozwijanie siebie i swoich pasji

Powyżej przedstawiłam tematykę coachingu, z którą pracuję. Jest podana w dosyć ogólnej formie. Dlatego, że cel każdego procesu coachingowego jest ustalany bardzo indywidualnie w oparciu o potrzeby i oczekiwania Klienta. Jeśli chciałabyś porozmawiać o swoim celu coachingowym, to wypełnij formularz znajdujący się na końcu tego wpisu.

Korzyści płynące z life coachingu

W zależności od tego, jaki cel coachingu wybierzesz, odniesiesz bardzo konkretne korzyści. Nie sposób przedstawić ich tak detalicznie, jak będzie to miało w Twoim przypadku. Mam dla Ciebie coś innego, co może być bardzo pomocne zwłaszcza na początku przygody z coachingiem. Poniżej znajdziesz listę pozytywnych stwierdzeń. Wybierz z niej takie, którego chciałabyś użyć do opisu swojego życia!

 • Czerpię satysfakcję ze swoich działań
 • Jestem zadowolona z jakości swojego życia
 • Akceptuję siebie taką, jaką jestem
 • Spełniam swoje marzenia
 • Czuję się szczęśliwa​
 • Wiem, co jest dla mnie ważne
 • Jestem z siebie dumna
 • Z determinacją osiągam swoje cele​

Jeśli na ten moment możesz powiedzieć tak o swoim życiu, to brawo! Bardzo mnie to cieszy. Jeśli jeszcze tak nie jest, to nic straconego! Proces coachingowy pomoże Ci osiągnąć ten stan. Koniecznie przeczytaj wpis do końca, gdzie zawarte są wskazówki odnośnie następnych kroków. 🙂

Life coaching, czy To coś dla Ciebie?

Na koniec zostawiam pytanie, na które musisz sobie sama odpowiedzieć. 🙂 Ja sprawdziłam na sobie i dałam się całkowicie pochłonąć coachingowi. Czy Tobie się spodoba? Trudno powiedzieć. Najlepiej będzie, jeśli sprawdzisz na własnej skórze i na tej podstawie wyrobisz sobie zdanie.
Jeśli masz do mnie jakieś pytanie, na które nie znalazłaś odpowiedzi w tym wpisie, to polecam Ci dwa kroki:

 1. Zajrzyj na stronę coachingowa podróż. Z niej dowiesz się jeszcze wiecej!
 2. Wyślij swoje zapytanie za pomocą poniższego formularza:

Jeśli chciałabyś wziąć udział w dyskusji na temat coachingu, to zostaw swój komentarz / opinię poniżej.

Ściskam podróżniczo!

Ewa

Dodaj komentarz