Szczęście na 9 sposobów – inspirujące myśli

Szczęście na 9 sposobów – inspirujące myśli

Być szczęśliwą, najlepiej to codziennie lub najczęściej jak się tylko da. Być może Cię nie zaskoczę, ale sporo w tym względzie zależy od Ciebie. Wprawdzie nie masz wpływu na wszystko, co się wokół Ciebie dzieje. Ale zdecydowanie masz wpływ na to, jak do tego podchodzisz, jak reagujesz.

Poniżej zamieszczam specjalnie dla Ciebie inspirujące myśli na temat szczęścia. Spójrz na nie z różnych perspektyw i zastanów się jak Ty możesz wprowadzić więcej szczęścia do swojego codziennego życia. Trzymam kciuki!

 

1. “Najlepszy sposób osiągnięcia szczęścia – to rozsiewanie go wokół siebie”

[Rober Baden-Powell]

Jak możesz zadbać o to, żeby być szczęśliwą? Jedną z metod jest zacząć od siebie i swojego otoczenia. Dziś siejesz ziarno, jutro zbierasz plony.
Czym jest ‘ziarno’ w przypadku szczęścia? Jakie możesz zebrać z niego ‘plony’?

 

2. “Szczęście to współdzielenie i współzależność, czyli świadomość, że działamy w relacjach wymiany z otoczeniem.”

[Maciej Bennewicz]

Czytałaś już artykuł wpierającym myśleniu? Ten cytat jest właśnie przykładem pozytywnego przekonania o szczęściu. Co dobrego dają Ci Twoje relacje z otoczeniem?

 

3. “Aby być szczęśliwym, trzeba pragnąć, działać i pracować, taki jest porządek przyrody, której życie polega na działaniu.”

[Paul Holbach]

Szczęście to niekoniecznie coś utopijnego. Pragnienia, działania i praca – coś, co robisz codziennie. Harmonia życia, która dzięki działaniu, daje szczęście. A jaka jest Twoja definicja szczęścia? Co zrobisz dzisiaj, żeby poczuć się szczęśliwą?

 

4. “Człowiek szczęśliwy jest zbyt zadowolony z teraźniejszości, bo oddawać się zanadto rozmyślaniom o przyszłości.”

[Albert Einstein]

Też tak masz, że często gdzieś biegniesz? Chciałabyś zrobić jeszcze tyle rzeczy. Załatwić to, tamto i może jeszcze to trzecie. Nie masz wrażenia, że przez to coś Ci umyka? To, co dzieje się blisko Ciebie, w Twoim otoczeniu. Czego nie było na liście zadań.

Mam dla Ciebie wyzwanie! Dzisiaj przez 5 minut skup się na tym, co dzieje się wokół Ciebie. Odsuń swoje myśli na bok i obserwuj, ale nie oceniaj. Przyglądaj się z ciekawością. Możesz wykorzystać do tego czekanie na przystanku, jazdę autobusem czy środowisko w pracy. Co nowego zauważyłaś? Co dostrzegłaś dzięki zatrzymaniu się?

 

5. “Szczęście nie jest stacją, do której przyjeżdżasz, lecz sposobem podróżowania.”

[Margaret Runbeck]

Trochę się mówi o tym, żeby cieszyć się podróżą samą w sobie. Nie tylko stacją docelową. Przy wyznaczaniu celów zadbaj o to, żeby cieszyć się drogą dojścia do nich. Spełnianiem celów ciesz się jak najbardziej. Pamiętaj jednak, że osiągnięcie danego celu to chwila, natomiast droga do realizacji to dłuższa podróż. W jaką ‘podróż’ udajesz się w najbliższym czasie? Jak ją zaplanujesz, żeby czerpać z niej szczęście?

 

6. “Nie usiłuj naginać biegu wydarzeń do swoich pragnień, lecz swoje pragnienia do biegu wydarzeń – a będziesz szczęśliwszy.”

[Epiktet]

Załóżmy, że są dwie zmienne – jedna to czas, a druga to pragnienia. Czas płynie. Obiektywnie każda z nas ma go tyle samo. Jest podzielny na zdefiniowane części takie jak rok, miesiąc, dzień, godzina czy minuta. Natomiast pragnienia – to zależy od kreatywności danej osoby. To Ty definiujesz swoje pragnienia. Jakie one są, ile ich jest. Od Ciebie zależy również jak działasz że swoimi pragnieniami. Czy nie łatwiej skupiać się na nich zamiast usiłować naginać czas?  Będziesz szczęśliwsza, jeśli skupisz się nad tym, co jest zależne od Ciebie? Dla mnie to kusząca opcja.

 

7. “Należy przyznać, że szczęście w tym życiu opiera się na nadziei nowego i zupełnie innego życia. Jest się szczęśliwym wtedy, gdy bliskie jest uobecnienie tej nadziei.”

[Blaise Pascal]

Mówisz, że chciałabyś wszystko zmienić, że nie jesteś zadowolona z aktualnego stanu rzeczy. Potrzebujesz całkowicie odmienić swoje życie. Czy aby na pewno tak diametralnie? Założę się, że jest coś fajnego w Twoim obecnym życiu. Zastanów się co to jest i dbaj o to. 

Z drugiej strony na pewno znajdziesz też coś, co mogłabyś zmienić bez większego zawahania. Być może towarzyszy temu jakaś nadzieja. Jak sobie wyobrażasz swoje życie po zmianie? Jakie ono jest? Wykorzystaj ta nadzieję jako siłę napędową do działania. Tak, aby urzeczywistniać swoje wyobrażenie o innym życiu. Bądź szczęśliwa!

 

8. “Szczęście nie zależy od warunków zewnętrznych. Zależy ono od warunków wewnętrznych.”

[Dale Carnegie]

Czasem szukasz czegoś daleko, a to coś jest bliżej niż myślisz. Patrz na to co w Tobie, co Ty masz. Nad otoczeniem zastanów się w dalszej kolejności. Zostawiam Ci dwa pytania: Co już masz w sobie? Jak to wykorzystasz?

 

9. “Gdy człowiek jest szczęśliwy, żyje w harmonii z samym sobą i swoim otoczeniem.”

[Oscar Wilde]

W poszukiwaniu szczęścia… Możesz spojrzeć na swoje otoczenie. Możesz spojrzeć wgłąb siebie. Gdzie odnajdujesz szczęście? Jak z Twoją wewnętrzną harmonią? Jak z Twoją harmonią z zewnętrznym światem?

 

 

Który cytat trafił do Ciebie najbardziej? Co sobie z niego zabierasz? Podziel się w komentarzu. Wykonałaś wyzwanie z punktu 4? Co dostrzegłaś?

Szczęśliwego życia! 🙂

 

 

Następny wpisRead more articles