Lepiej zrobić czy żałować niezrobionego? Życie pełne satysfakcji!

Lepiej zrobić czy żałować niezrobionego? Życie pełne satysfakcji!

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek usłyszeć lub może znasz osobę, którego przyznała, ze czegoś żałuje? A dokładniej żałuje, że czegoś nie zrobiła. Może u Ciebie tez czasem pojawia się myśl, żeby coś zrobić, coś zmienić? Snucie planów w myślach to jedno. Działanie to zupełnie inna bajka… Jeśli interesuje Cię życie pełne satysfakcji, to przeczytaj zwierzenia doświadczonych życiem osób i złap nutkę inspiracji!

Takie refleksje towarzyszą osobom w każdym wieku. Zmieniają się tematy, jednak przemyślenia zostają dosyć podobne. Doświadczone życiem osoby mówią  dzisiaj sobie, że gdyby mogły cofnąć czas, to zrobiłby coś inaczej. W przeszłości poświęcały dużo czasu  na aktywności, które okazały się nie mieć większego znaczenia. Nie przykładały natomiast uwagi do tego, co ważniejsze w dłużej perspektywie.

Dotyczy to często do prostych wyborów, których dokonujemy każdego dnia, które, nim się obejrzymy, stają się nieodłącznym elementem naszej codzienności.

Życie pełne wątpliwości

Mówię Ci to dlatego, żebyś nie martwiła się, że jesteś sama. Jeśli masz wątpliwości, to wiedz, że ja także  zmierzam się z różnymi decyzjami. I to zupełnie normalne. Ostatnio stojąc przed wyborem usłyszałam od bliskiej mi osoby “podążaj za swoim sercem”. Podobną radę kieruję do Ciebie.

 • Wsłuchaj się w siebie.
 • Przemyśl, jakie masz opcje i co możesz dzięki nim zyskać.
 • Bądź świadoma tego, co jest dla Ciebie ważne.
 • Zastanów się jaki kierunek jest dla Ciebie najlepszy i szukaj możliwości, które Cię do niego przybliżą.

Zmiana jest pewna.

Ciągle coś zmienia się w Twoim otoczeniu, zmieniasz się także Ty sama.  Zmiana towarzyszy Ci niemalże w każdym aspekcie życia, więc może warto zadbać o zdrową relację z nią? Nie wiesz, jak będzie… Co czeka czeka jeśli pójdziesz tą, a nie inną drogą. I nikt Ci na to pytanie nie odpowie, bo nikt nie zna przyszłości. Zaakceptuj to, co jest nieznane, na co nie masz wpływu. Pracuj nad tym, co jest od Ciebie zależne.

Życie, na pozór, niewidoczne

Czy słyszałaś o modelu góry lodowej? Składa się z dwóch elementów: część nad taflą wody – widoczna na zewnątrz i część ukryta – ta, do której trudniej dotrzeć, a której odkrycie ma niesamowite znaczenie.

Decyzja to coś, co widać nad powierzchnią wody. Pod wodą znajdują się bardzo cenne aspekty. To coś, co stoi za daną decyzją – Twoje przemyślenia, doświadczenia, wartości.

Im lepiej będziesz wiedziała, co u Ciebie znajduje się “pod powierzchnią wody”, tym świadomiej będziesz podejmowała decyzję o zmianie.

Działaj teraz, żeby później nie żałować

Jakiś czas temu oglądałam krótki filmik, o akcji zorganizowanej przez anonimową osobę w centrum Nowego Jorku.  Przypadkowi przechodni mogli wziąć kredę i dodać coś od siebie na tablicy  Napisz, czego najbardziej żałujesz Mogli podzielić się tym, czego żałują. Wiesz, jakie najczęściej padały odpowiedzi? Nie rzeczy materialne, najnowsze gadżety czy najmodniejsze dodatki. Najczęściej osoby odnosiły się do:

 • niewykorzystanych okazji
 • niewypowiedzianych słów
 • niespełnionych marzeń

Żałuję, że…

Przeszukałam internet pod kątem artykułów opisujących aktywności, których ludzie żałują, że ich nie zrobili. Poniżej dzielę się z Tobą tymi, które najbardziej zapadły mi w pamięć:

 • za bardzo skupiałam się na pieniądzach
 • za dużo pracowałam
 • nie podróżowałam więcej
 • nie spędzałam więcej czasu z rodziną / przyjaciółmi
 • zbytnio przejmowałam się opinią innych
 • nie rozwijałam / nie miałam swoich zainteresowań
 • nie dbałam bardziej o siebie 
 • nie zrobiłam / nie powiedziałam / nie spróbowałam…

Rzeczy, które chciałabym zrobić w życiu

W szczególności bardzo spodobał mi się artykuł Amulya’i zamieszczony w Katalogu Myśli. Zamieszczam dla Ciebie wszystkie punkty (starałam się przekazać sens, nie zawsze jest to dosłowne tłumaczenie).

6 rzeczy, które chciałabym robić będąc młodsza, które poprawiłyby moje życie dzisiaj:

1. Lepiej troszczyć się o swoje ciało

2. Bardziej zadbać o swoją psychikę

3. Wiedzieć jak duże znaczenie ma własne hobby

4. Rozmawiać więcej z samą sobą

5. Cieszyć się bardziej drogą / podróżą

6. Zdawać sobie sprawę z tego, że porażki czynią mnie silniejszą

Nutka inspiracji

Na koniec podzielę się z Tobą przesłaniem filmiku, o którym pisałam wyżej.  Oglądam go kolejny raz i przechodzą mnie dreszcze, także bardzo polecam! 🙂

“Każdy dzień jest czystą tablicą.

Zrób te rzeczy, które gdybyś  nie zrobiła, żałowałabyś.”

Nie chcę żałować, że czegoś nie zrobiłam. Nie chcę, żebyś Ty żałowała, że czegoś nie zrobiłaś!

Zastanów się co jest dla Ciebie tym czymś ważnym. Przemyśl, rozplanuj i zacznij działać! Nie czekaj dłużej. Najlepszy czas na zmianę jest właśnie teraz.

Ułatwiaj sobie życie! 🙂

Jeśli potrzebujesz wsparcia w zajrzeniu pod powierzchnię wody (model góry lodowej, o którym pisałam wyżej) lub wzmocnienia przy wprowadzaniu swoich planów w życie, to koniecznie umów się na sesję coachingową. Możesz zarezerwować  jedną konsultację lub wybrać cykl sesji. Znacznie wiecej informacji znajdziesz na stronie Wyrusz w coachingową podróż życia!

coaching podroz zycia

Dodaj komentarz